Rodzaje implantów

Chirurgia estetyczna jest gałęzią chirurgii plastycznej. Zabiegi chirurgii estetycznej  np. powiększanie piersi czy plastyka brzucha znajdują zastosowanie, kiedy nie ma innej metody na osiągnięcie wymarzonego wyglądu.

Rodzaje implantów

W przypadku operacji powiększania piersi jedną z najistotniejszych decyzji jest ta związana z rozmiarem i kształtem implantów, a więc z końcowym efektem operacji powiększania piersi. Jednak rodzaj wypełnienia implantów jest również bardzo istotnym czynnikiem, o którym będziesz musiała zdecydować.

Fakty dotyczące implantów piersi.

W poniższym tekście znajdziesz kilka uniwersalnych faktów dotyczących implantów piersi.

  • Implanty piersi nie są dożywotnie, więc niezależnie od tego, jaki typ wybierzesz najprawdopodobniej będziesz musiała je wymienić, lub usunąć po kilkunastu latach. Zapytaj chirurg plastyka, o to który rodzaj implantów ma dłuższe „życie” i jakie są inne wskazania wymagające wymiany implantów piersiowych.
  • Powiększanie piersi jest operacją, co oznacza, że jesteś narażona na ewentualne powikłania. Jednak wybór wykwalifikowanego chirurga plastyka oraz właściwa pielęgnacja pooperacyjna pozwoli zminimalizować ryzyko. Koniecznie porozmawiaj z nim o ewentualnych możliwych ryzykach i powikłaniach.
  • Mówiąc o profilaktyce po powiększaniu piersi, będziesz musiała raz na dwa lata wykonywać USG piersi, co pozwoli na zdiagnozowanie np. ewentualnych pęknięć. 

Rodzaje implantów.

Teraz, jak już wiesz z czym może być związana sama procedura powiększania piersi implantami opiszę różnicę pomiędzy wypełnieniem roztworem soli, żelowym i silikonowym.

Implant piersi wypełniony roztworem soli.

Ten rodzaj implantów składa się z silikonowej powłoki wypełnianej w czasie operacji jałową solanką. Mają one bardziej okrągły kształt niż kształt łzy, który ma część implantów silikonowych. W związku z tym początkowe nacięcie jest zwykle nieco mniejsze niż w przypadku implantów silikonowych. Zmiana wielkości implantów w czasie operacji jest możliwa  poprzez wypełnienie silikonowej powłoki odpowiednią ilością roztworu potrzebną do uzyskania najlepszego efektu końcowego. Ze względu na mniejsze reperkusje pęknięcia implantu, FDA zatwierdziła implanty solne dla pacjentów w wieku 18 lat i starszych, w porównaniu z minimalnym wiekiem 22 lat wszczepów silikonowych. Najważniejszym zarzutem zarzutem w przypadku implantów silikonowych jest to, że w dotyku nie są tak naturalne jak implanty silikonowe. Odczucie soli fizjologicznej nadal różni się od silikonu w przypadku powiększania piersi implantami.

Implanty silikonowe.

Implanty silikonowe składają się z silikonowych osłon wypełnionych żelem silikonowym i mogą obejmować różne typy implantów piersi – w tym nowy implant żelowy, o którym napiszę poźniej. Kilka lat temu implanty silikonowe uważano za bardziej „naturalnie wyglądające” niż implanty solne, ale częściej pękające niż implanty solne. W ostatnich kilku latach implanty silikonowe przeszły gruntowną modernizację i przez to, że są bezpieczne, stały się bardzo popularne. Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Plastycznych (ASPS) twierdzi obecnie, że ilość zastosowanych implantów silikonowych jest równa ilość zastosowanych implantów z zawartością soli fizjologicznej. Istnieje kilka rodzajów implantów silikonowych zatwierdzonych przez FDA, jednym z nich jest nowy implant żelowy tzw. gummy bear. Każdy z rodzajów implantów zatwierdzonych przez FDA jest wyprodukowany inaczej, ale o implantach, że są obecnie najnowocześniejsze.

W Europie rynek zdominowany jest przez najnowszej generacji implanty silikonowe.